czwartek, 28 marca 2024

Szczuczyn

  • 1 komentarzy
  • 5322 wyświetleń

Spotkanie Wigilijne w Szczuczynie

Wieczór Wigilijny jest dla wielu z nas najbardziej uroczystym, a jednocześnie wzruszającym i nieporównywalnym do innych wieczorów w roku. Można przypuszczać, że jest on przekazany w genach dla rodzaju ludzkiego, bowiem tego dnia i wieczoru, inaczej zachowują się nawet ci, którzy od wiary nieco się dystansują. Polska jest szczególnym krajem, gdzie od wieków Wigilie Bożego Narodzenia obchodzi się bardzo uroczyście. Ten Wieczór jako czas wzajemnego pojednania, darowania urazów, jest połączony z rozmyślaniem i refleksją nad życiem, a człowiek wprost intuicyjnie uświadamia i urealnia w sobie obecność Boga.  


MARZENIA W KONTEKŚCIE SPOKOJU I POKOJU   

Spotkania Wigilijne w Szczuczynie od lat wielu, a szczególnie po 2010 roku, mają swoistą wymowę. Wyczuwa się w nich dużo humanitaryzmu, wzajemnej troski, uśmiechu i chęci do gwiazdkowego, przyjaznego trwania. Nie zawsze jednak Polacy mieli swobodę działania, a to z powodu niewoli, a to zaborów, ustaw, zakazów i nakazów albo totalnych wojen, wówczas – wszystko zamierało. Również ze względu na zakażenia wirusem SARS-CoV-2 od 20. 03. 2020 do 15.05.2022 roku obowiązywał stan epidemii silniejszy niż – tradycje. Wprowadzono kwarantanny i godziny policyjne, ograniczono podróże i spotkania grupowe. Pandemia i powrót tej choroby utrudniają wspólne dzielenie się opłatkiem w firmach, szkołach i większych zbiorowiskach.


W czasie, kiedy w Polsce trwała jeszcze pandemia, Ukraina od 24.02.2022 r. toczyła walki obronne o życie. W Wigilię 2022 upłynie dziesiąty miesiąc napaści Rosji, a Europa i świat nie są pewni jutra. Stoimy przed niezaprzeczalnym faktem, kiedy delikatna wolność nie może się przeciwstawić brutalnemu reżimowi. Istnieje możliwość, że wojna na Ukrainie wymknie się spod rozsądnej kontroli i przerodzi w straszną wojnę między agresywną Rosją a wymuszoną obroną przez NATO. Napastnik W. Putin nie powinien wątpić w zdolność NATO do obrony wschodniej flanki i obrony państw sojuszu. Przywódcy państw i ludzie rozumieją, że ceny żywności, rachunki za gaz, prąd są wysokie. Będzie jednak znacznie gorzej, kiedy za wszystko zapłacimy nie pieniądzem a krwią! Wolność może być zagrożona przez zwycięstwo Putina w wojnie wydanej dla Ukrainy – bez opłatka w 2022. W cywilizowanym świecie XXI w. doczekaliśmy takich czasów, że brak jest gwarancji na to, że Rosja nie zaatakuje innych krajów. Dawniej robiły tak dzikie plemiona. 


CO WNOSI WIGILIA ZESPOŁOWA?      

W wolnym świecie managerowie organizują pracownicze Wigilie. Utarty zwyczaj   daje możliwość spotkania i oderwania się od codziennych obowiązków. Świąteczny nastrój sprawia, że Wigilia w gminnej rodzinie staje się wspólnotą celów. Ociepla zespołowe relacje i stanowi okazję do integracji, analizy wszelkich wartości, podsumowań oraz myślenia o przyszłości własnej i rodziny.


Dobrze zgrane zespoły przynoszą korzyści dla zakładów i całej społeczności. To synteza i przyjazny, pracowniczy splot prowadzą do ufności, do efektywniejszej pracy, pomagają sprostać kryzysom i łagodzić konflikty. Świąteczny nastrój może także mieć wpływ na zmniejszenie rotacji pracowników. Dzięki temu pracodawca nie musi obawiać się reorganizacji, prowadzenia ciągłego procesu rekrutacji i wtajemniczania nowych osób w trudne zadania. Ponadto spotkanie wigilijne daje możliwość podsumowania efektów kończącego się roku i płynnego wejścia w kolejny rok.


Najmniej absorbującym rozwiązaniem jest organizacja spotkania wigilijnego w siedzibie firmy, w szkole, urzędzie, etc. z przemyślanym scenariuszem i poczęstunkiem w formie cateringu.  

Hala gimnastyczna to wprost kameralne, miejsce na tak ważne, a zarazem delikatne wydarzenie. Przestrzenne wnętrze, świąteczny klimat, piękne przemówienia, wyjątkowa atmosfera do rozmów, odznaczenia, moc atrakcji, smaczna kuchnia z tradycyjnymi potrawami – to Wieczerza Wigilijna!  


Frekwencja ponad 160 osób świadczy o potrzebie uczciwej więzi międzyludzkiej i wzajemnej, niekłamanej życzliwości. Wspólnota stołu wymaga jednak bezwarunkowego zrozumienia się, wybaczenia, wyrażenia szacunku i chęci na odnowę życia.  


PRZEBIEG SPOTKANIA WIGILIJNEGO W SZCZUCZYNIE 

Przed Świętami Bożego Narodzenia w szkolnej Hali gimnastycznej w Szczuczynie przy ul. Nadstawnej, 16.12.2022 r.  o godz. 18.00 odbyło się gminne spotkanie opłatkowe. W wyjątkowej uroczystości m.in. uczestniczyli: Burmistrz Szczuczyna (od 1.12.2010) – Artur Kuczyński, przewodniczący Rady Miejskiej (od.1.12.2014) – Tomasz Mioduszewski, dyrektorzy szkół, wikary ks. Grzegorz Kosiorek (Szczuczyn od 2022 r.), prezesi lokalnych stowarzyszeń, uczniowie, pracownicy różnych branż i podmiotów gospodarczych współpracujących z Urzędem Miasta i Gminy, przedstawiciele samorządu, dyrektorzy placówek kulturalnych, radni, sportowcy, sołtysi,  media oraz jak zawsze niezawodni i przemili goście.   


Spotkanie opłatkowe rozpoczęła wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego – Sylwia Sulewska. W imieniu uzasadnionej nieobecności dyr.  Ewy Grunwald, po miłym powitaniu i życzeniach dla wszystkich postnych biesiadników i zaproszonych gości, przekazała głos gospodarzowi gminy. Burmistrz Miasta i Gminy Szczuczyn – Artur Kuczyński, który tradycyjnie, a jednocześnie kurtuazyjnie złożył życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, powitał wszystkich zebranych, ich rodziny  i gości, którymi byli: ks. Grzegorz Kosiorek, Poseł na Sejm RP- Kazimierz Gwiazdowski, Starosta Powiatu Grajewskiego – Waldemar Remfeld, Burmistrz Rajgrodu – Ireneusz Gliniecki,  Przewodniczący Rady Powiatu Grajewskiego – Grzegorz Gardocki, Sekretarz Gminy Szczuczyn – Jadwiga J. Budzińska, Przewodniczący Rady Miejskiej – Tomasz Mioduszewski i Młodzieżowa Rada Miejska w Szczuczynie.   


Maria Jaworowska omówiła symbolikę Światła Betlejemskiego, a harcerze przekazali go dla burmistrza. Poseł Kazimierz Gwiazdowski w przemówieniu podkreślił sytuację, w jakiej znajduje się Ukraina i następstwa wojny w Europie i Polsce. Bardzo serdecznie życzył spokojnych, zdrowych i rodzinnych Świąt i Nowego Roku.  Przewodniczący Rady T. Mioduszewski po krótkim wstępie powiedział: „[…], życzę wszelkiego, takiego dobra, żebyśmy mogli przeżywać Święta nie tylko w tym dniu, ale przez rok cały […]”. Bardzo wymownie i z gracją wyraził świąteczne słowa Starosta W. Remfeld przy powitaniu całej szczuczyńskiej społeczności: „Z wielką przyjemnością staję tu dziś przed Wami, aby w imieniu Starostwa przekazać od siebie i mieszkańców powiatu życzenia dla Szczuczyna. Życzę zdrowych, radosnych, spokojnych i błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia”. Grzegorz Gardocki z przyjaznym uśmiechem przekazał życzenia radości i spokoju.    


Podczas nieobecności proboszcza parafii p.w. Imienia NMP w Szczuczynie, a zarazem dziekana dekanatu szczuczyńskiego – ks. kan. Jacka Majkowskiego (od 2017r.) wikariusz ks. Wikariusz: ks. Grzegorz Kosiorek (od września 2022 r.), mimo własnych zastrzeżeń, wykazał się utrwalonym profesjonalizmem w opanowanej gracji i sztuce modlitewnego przekazu Przedstawił m.in. słowo Ewangelii wg.  św. Łukasza odnoszące się do Narodzenia Jezusa.  


Podczas dźwięków najpiękniejszej pieśni świata – Cicha Noc – Ksiądz zaprosił do łamania się opłatkiem i Wieczerzy Wigilijnej. Po wysłuchaniu fragmentu Pisma Świętego, modlitwie i życzeniach wszyscy tradycyjnie dzielili się opłatkiem jako symbolem pojednania. Ze wzruszeniem składali wzajemne życzenia. W atmosferze świątecznej pokrzepieni słowem i dźwiękiem kolęd, uczestnicy zasiedli do wigilijnego stołu. Wyjątkowa uroczystość wypełniała serca radosnym uśmiechem, a tym samym przybliżała uczestników do świąt Bożego Narodzenia.    


Tradycyjne jasełka wykonali uczniowie klasy VI b z ZS-P pod kierunkiem Katarzyny Kleszczewskiej i Krystyny Niedźwieckiej.  Nad pięknem koncertu kolęd i pastorałek przygotowanego przez chór szkolny czuwała Paulina Wiśniewska.  Pełną opiekę artystyczną i scenariusz imprezy zapewnił Zespół Szkolno-Przedszkolny w Szczuczynie.   


Obsługę techniczną: nagłośnienie, oświetlenie, współpracę ze sceną i młodzieżą realizował – Janusz Marcinkiewicz.   


Czy we współczesnym świecie Boże Narodzenie utrzymuje pierwotne znaczenie? ­zapytałem kogoś z gości. 


- Tak, a nawet je pogłębia! Boże Narodzenie to czas szczególny, w którym pragniemy być z rodziną, Tradycyjnie gasną wszelkie spory, a powstrzymani od codziennego zabiegania, dostrzegamy głębiej to, co w życiu jest najważniejsze. Wyjątkowo radosny czas uczy nas dystansu do rzeczywistości i do nas samych.   Życzę Panu i wszystkim zdrowia, radosnego nastroju, serdecznych spotkań z najbliższymi i pomyślności. Niech Nowy Rok 2023 będzie okresem beztroskim, obfitującym w sukcesy zawodowe, osobiste i owocujący dobrem Waszej kwitnącej Gminy, ale i ogólnym pokojem.   


Uroczystość przebiegająca w serdecznej atmosferze świąt była okazją nie tylko do wspólnego przełamania się opłatkiem, ale i podziękowaniem ze strony władz za zaangażowanie zawodowe, społeczne i prace charytatywne. Burmistrz z Przewodniczącym Rady z racji przypadającej w 2022 r. 330. rocznicy nadania praw miejskich Szczuczynowi dokonał wręczenia medali pamiątkowych w dowód uznania, które otrzymali: Koło Gospodyń Wiejskich w: Brzeźniu, Danowie, Dołęgach, Gutach, Lipniku, Niedźwiadnej i w Szczuczynie oraz; mł. insp. Adam Brodowski – Komendant Powiatowy Policji w Grajewie, Stanisław Wądołowski – nauczyciel, burmistrz Szczuczyna (1994-2002), Krystyna Zdańkowska – nauczyciel, dyrektor ZS-P w Szczuczynie (1996-2001), Stanisław Orłowski – nauczyciel, publicysta, dokumentalista, Dorota Łaguna – Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej, Grzegorz Gardocki – Przewodniczący Rady Powiatu Grajewskiego, Janina Kamińska – bibliotekarz w ZS-P i Maria Konopka – prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Szczuczynie.    


Na zakończenie, świąteczno-noworoczne życzenia dla wszystkich mieszkańców gminy i gości powtórzył Burmistrz Szczuczyna.   


Wigilia zespołowa była podziękowaniem burmistrza za miniony rok współpracy, za wspólnie spędzone chwile i doznane emocje. Niezaprzeczalne podziękowania należą się dla nauczycieli, uczniów, pracowników obsługi i rodziców, którzy swój prywatny czas przeznaczyli na przygotowanie uroczystości wigilijnej.   


Cyprian Kamil Norwid powiedział:
„Jest w moim Kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,
Przy wejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,
Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny,
Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie”.


Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Roku 2023 życzę Czytelnikom i Redakcji e-Grajewo.pl spokoju w sercach – jaki na świat przyniosło Dziecię Boże oraz zdrowia i wczuwania się w stan wewnętrzny innych osób. Święta niech będą rzeczywistym czasem przeprosin, czasem miłym i spędzonym bez zagrożeń, bez trosk, bez zmartwień wśród rodziny, przyjaciół oraz bliskich osób. Życzę błogosławieństwa Narodzonego Chrystusa, spełnienia oczekiwań i aby Nowy Rok przyniósł wszystkim wymarzony pokój na Ukrainie. Niech Jezus sprawi, żebyśmy w swoim ubóstwie i pokorze starali się być „wielkimi” nie tylko przez majątek i nie tylko przy okazji Świąt, ale w stałym i trwałym życiu codziennym.  


Tekst, zdjęcia i film: Stanisław Orłowski 


Link do filmu "Spotkanie Wigilijne w Szczuczynie"  (mp4: https://youtu.be/By6wiIXd3qU)

 

Komentarze (1)

Brawo! W Szczuczynie nawet wigilia jest pierwsza! Najpiękniejsze życzenia dla Wszystkich kochani! Miłujmy się !

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.