piątek, 19 kwietnia 2024

Warto przeczytać

Budowa domu systemem gospodarczym - jak najtańszym kosztem wybudować dom?

Gdzie szukać oszczędności kiedy budujemy dom? Można wybierać projekty domów z promocji, można – w świetle nowych przepisów - zrezygnować z kierownika budowy, można też wybudować dom samemu. Na czym polega budowa domu systemem gospodarczym i ile możemy zaoszczędzić wybierając tą metodę realizacji inwestycji? 


Na czym polega budowa domu systemem gospodarczym? 

Według badań rynku większość inwestycji w sektorze domów jednorodzinnych jest realizowana częściowo lub w całości systemem gospodarczym. Dlaczego inwestorzy wybierają tą metodę budowy i jakie ma zalety? Jedna przyczyna wydaje się najbardziej oczywista – to najtańsza metoda budowy domu. Budując dom własnym nakładem pracy i przy korzystaniu z pomocy rodziny i znajomych można zaoszczędzić ok 20% całościowych kosztów realizacji. 

Wybierając metodę gospodarczą godzimy się na to, że sami de facto stajemy się firmą budowlaną i odpowiadamy za każdy etap inwestycji, począwszy od zakupu materiałów budowy, po tempo i przebieg prac budowlanych. Z oczywistych względów do najbardziej skomplikowanych i wymagających specjalistycznej wiedzy etapów budowy będziemy musieli zatrudnić odpowiednich fachowców, lecz większość prac budowlanych i wykończeniowych wykonujemy w tym systemie na własną rękę. Najczęściej pomocą dłoń wyciąga do inwestora znajomy specjalista, lub członek rodziny, który ma doświadczenie w wykonywaniu określonego zakresu prac. 


Jakie zadania spoczywają na inwestorze decydującym się na budowę domu systemem gospodarczym? To głównie szeroko rozumiana logistyka związana z budową. Trzeba wyszukać odpowiednie materiały budowy i negocjować ich cenę, zorganizować transport na teren budowy, zabezpieczyć zgodnie z przepisami BHP miejsce budowy, zapewnić bezpieczeństwo pomocnikom oraz zorganizować potrzebny na budowie sprzęt. Decydując się na budowę domu własnym sumptem bierzemy na siebie jednocześnie obowiązki inwestora i firmy budowlanej. To niełatwe zadanie, lecz korzyści finansowe dla całości inwestycji są wymierne. 


 Dom przy Wiosennej 21 - https://www.galeriadomow.pl/projekty-domow/projekt-dom-przy-wiosennej-21.html


Korzyści wynikające z budowy systemem gospodarczym

Realizacja inwestycji systemem gospodarczym, jak już wspomnieliśmy, jest tańsza od zlecenia budowy wykwalifikowanej firmie. Nie musimy płacić za każdą wykonaną przez fachowców część budowy, lecz sami przeprowadzamy większość robót. Mamy tym samym pełen nadzór nad tempem prac, kolejnością ich wykonywania i ich kosztami. Nadzorując i koordynując prace budowlane mamy możliwość poznania wszelkich tajników nasze przyszłego domu. Mamy wiedzę na temat instalacji sanitarnych, układu sieci elektrycznej i innych specyfikacjach domu, które mogą się przydać na etapie jego użytkowania. Unikamy też występujących od czasu do czasu przypadków oszustwa związanego z doborem gorszej jakości materiałów budowy, lub innych „oszczędnościach” dokonujących się naszym kosztem. Budowa metodą gospodarczą sprawdza się doskonale, gdy zamierzamy realizować inwestycję dwuetapowo. Będąc na miejscu, wprowadzając się do częściowo wykończonego domu, możemy w swoim tempie kontynuować wykańczanie reszty domu. Aby móc budować zarówno dwuetapowo jak i nakładem pracy własnej warto wybierać projekty domów z poddaszem użytkowym i przynajmniej jednym pokojem dodatkowym na parterze. Na parter wprowadzamy się po wykończeniu, mamy tu salon, kuchnię, łazienkę i sypialnię, a poddasze aranżujemy w miarę możliwości czasowych i finansowych. 


Jakie projekty domów wybierać do budowy systemem gospodarczym? 

Szukając domu do budowy systemem gospodarczym powinniśmy stawiać na projekty domów prostych i szybkich w realizacji. Im konstrukcyjnie projekt domu, tym łatwiej nam będzie poradzić sobie z budową bez licznego grona fachowców. Prosty dach dwuspadowy, zwarta bryła, regularne kształty, ograniczona ilość elementów konstrukcyjnych i trzonów kominowych – to wyznaczniki taniego w budowie projektu domu. Zadbajmy również o to by projekty domów, które wybieramy były czytelne i kompletne jeśli chodzi o wymagane rysunki konstrukcyjne zgodne z aktualnymi normami eurokod. Projekty domów prostych w realizacji, tanich w budowie i ekonomicznych w użytkowaniu znajdziecie na GALERIADOMOW.PL 

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.