poniedziałek, 20 marca 2023

Reportaż o Janie Pawle II

Przełom oraz szok - takimi słowami media piszą o reportażu na temat Jana Pawła II. Według materiałów zebranych przez redakcję papież ukrywał przestępstwa seksualne w archidiecezji krakowskiej, gdy był jej ordynariuszem. Część odbiorców domaga się ujawnienia prawdy przez Kościół, a część uważa, że to atak na Kościół oraz niszczenie pamięci o Janie Pawle II. Czy Wojtyła wiedział o pedofilii w Kościele. Czy jako papież mógł ukręcić łeb tej hydrze?

Wiedzial czy nie wiedzial ? Jaki to ma sens teraz ?
Nic ta wiedza nam nie da ,zadnego problemu nie rozwiaze. Papiez to juz chyba ostatnia postac , z ktorej mozemy byc dumni jako Polacy ,po co szkalać jego imie ? Papiez nie zyje i nie moze sie juz bronic i nie powie jak było naprawde.

Jest to ewidentne rysa na wizerunku papieża. Chyba potwierdziło się to, o czym nikt nie miał odwagi mówić. Wszystko zależy od tego jak podejdzie do tego Kościół. Można do tego podejść spokojnie, przeanalizować, zbadać działalność i może zaakceptować taki obraz bez niszczenia pomników, lub przyjąć postawę jak Metropolita krakowski jako atak na Kościół. Myśle, ze będzie to strzał w kolano i działanie w kierunku laicyzacji państwa przez masowe odejście ludzi młodych z kościoła. Sam też nie chcę należeć do tak zakłamanego Kościoła. Druga sprawa jak zachowa się rząd. Pierwsze komentarze są już bardzo niepokojące. Fundują nam dalsze pogłębienie podziałów i szkalowanie jednych na drugich.

I dziwni ludzie. Szukają sensacji. Patrzmy na siebie.

Aniaa, Agata, co Wy piszecie ?! Macie dzieci? Przede wszystkim trzeba zrozumieć, co to pedofilia, jakie spustoszenia w psychice pozostawia molestowanie.
Największe zagrożenie, właśnie występuje w szeregach kościelnych, bo tam upatruje się największego zaufania.
Skrzywdzone dziecko, to niepełnosprawny psychicznie dorosły. Ludzie ogarnijcie się, to że taka postać, jak J.P.II
to wszystko tolerował zasługuje na tym większe potępienie.

No ciekawe Agato co byś mówiła jakby Ci kler dziecko molestował.

/. Matka Teresa była sadystką a do dziś media rozpływają się nad jej miłością do osób chorych ? Proszę poczytać o poprzednich Papieżach - prostytucja , morderstwa itp od wieków kościół katolicki jest pełen zbrodni i grzechu . A nasz Papież aniołem też nie był . Każdy ma prawo do swojej racji i prawdy

ludzie nie dajcie się zmanipulować pomówieniami na Papieża na Kosciół na siebie samych ,przed wyborami będą się działy różne wymyślone insynuacje,pełne jadu i nienawiści,ja mam szacunek do każdego człowieka .

Kościół katolicki to nic innego jak żerowanie na ludziach . Bez pieniędzy do kościoła nie wolno iść .. za wszystko trzeba zapłacić . Księża żyją w dobrobycie . To gdzie tu ta miłość do bliźniego ? Jakoś księża nie organizują ślubów , pogrzebów za darmo ? Po kolędzie tez koperty obowiązkowe . Księża to biznesmeni i tyle . Zwykli ludzie jak my .

Dziwisz wiedział pierwszy. A Jan Paweł drugi.

Ludzie, sami siebie dzielicie i opluwacie. Odczuwam, że ktoś miał i zarazem ma w tym cel aby skłócić Polskę i Polaków. Nie bądźmy tacy zaślepieni i nie oceniajmy kogoś, kto nie może obronić się. Jedynym wzorem w oczach świata są w chwili obecnej 3 osoby o których świat pamięta. Osobami tymi są Fryderyk Chopin, Jan Paweł II oraz Lech Wałęsa. Ktoś celowo zaczął opluwać najpierw Wałęsę, w chwili obecnej papieża Polaka, za jakiś czas nie wiadomo co innego wymyślą.
Ludzie póki czas opanujcie się, bo za rok albo za dwa będzie za późno i co wtedy? Czyja wina to będzie? No chyba że wina Tuska ale to już trwa od pewnego czasu
Z poważaniem kłania się

Bardzo to przykre doniesienia Kościół powinien wszystko zrobić aby wyjaśnić tą sprawę w spokojny sposób i mie zamiatać nic pod dywan

Papież był taki, jakim go kto chciał widzieć. Na pewno nie był święty jak i"matka"Teresa, która sama korzystała z możliwych dostępnych luksusów, odradzając je maluczkim, bo podobno cierpienie uszlachetnia. Sama nie chciała cierpieć. Zresztą oboje byli w świetnej komitywie. JP II nie chciał pomników, a tymczasem postawiono ich mnóstwo. Nie módlcie się do papieży ani innych świętych. Tylko Bó? jest naszym ojcem i matką. Bóg nie potrzebuje pośredników ani religii ani kościelnych murów. To ludzkie wymysły, które przez tysiąclecia utrwaliły się jako oczywista oczywistość.

A kto to wszystko wyciąga ta kłamstwa i oczernianie polak, na polaka Papieża ? /

Kościół powinien otworzyć swoje archiwa i podjąć próbę oczyszczenia. Trwa to już dekady, a polscy hierarchowie uważają, że sprawa rozwiąże się sama. Nic z tych rzeczy. Jeśli nic się nie zmieni, to Kościół będzie dalej tracił wiernych oraz autorytet, którego jest coraz mniej. Jest to długotrwały i bolesny proces, ale innej drogi nie widzę. Sytuacja i postawa kleru jest analogiczna do XV wieku. Wtedy doprowadziło to do reformacji, rozłamu i wojen religijnych. Obecnie głównym mecenasem Kościoła jest obóz władzy, ale to też jest jest chora sytuacja. Nie powinno się wykorzystywać wiary do celów czysto politycznych. To jest po prostu obrzydliwe.

Pewnie nikt na świecie nie rozumie tego, co Polacy robią z Janem Pawłem II. Patrzą pewnie na nas jak na kompletnych wariatów. Podobnie jest z Wałęsa, Tuskiem..... Jak jakiś człowiek osiągnie sukces na skalę światową, czy europejską to my Polacy sami szukamy, szukamy, szukamy, aż coś znajdziemy. Cieszymy się, że znaleźliśmy i dokopaliśmy. Czy Karol Wojtyła przewinienia pedofilów miał zgłaszać do komunistów? To były wtedy przecież dwa światy. Kościół kierował się prawem kościelnym i tak też postępował z winnymi. Oznacza to, że KK przewinienia te traktował jako grzech i karał winnych "zesłaniem" w inne regiony. Znam przypadek, że zesłano winnego do Australii i nigdy nie wrócił do kraju. A jeśli mówimy o grzechu to niestety musiała być zachowana tajemnica spowiedzi. Oczywiście problemem jest ofiara, jej trauma - to niestety było zaniedbane. Czy jednak lepiej dla ofiary byłoby, żeby sprawa została ujawniona? Tragedia byłaby w dzieciństwie znacznie większa jak wszyscy w koło wiedzieliby. Byłoby więcej samobójstw.

Wlasnie dzieki J.P II mamy w tym kraju upolityczniony, bezkarny, wypasiony kosciol, czyli intystuacje, ktora od 1989 oblednie sie bogaci, grabiac brutalnie majatki panstwowe. Dzieje sie tak dzieki przychylnosci i bezgranicznej wiernosci o raz lojalnosci - dawniej rzadow skrajnej prawicy wywodzacej sie z solidarnosci, a dzisiaj dzieki swietej partii do jakich zalicza siebie PiS. Najwpierw dzieki usilnym dazeniam i wsparciu rzadow skrajnej prawicy (Hanny Suchockiej) zawarlismy b. niekorzystna umowe zwana Konkordatem- ktora rowniez b. etuzjasytycznie popieral (ze zrozumialych wzgledow) JP-II. Umowa ta daje kosciolowi nie tylko nieograniczona wladze w Polsce, ale rowniez kolosalne wplywy i przywileje finansowe, ktore powoduja, ze uborzejemy c kazdego roku, placac na ta pasozytnicza instytucje ciezkie miliardy- nie dostajac nic w zamian ! Drugim skolei szalenczym projektem do dojenia kasy panstwowej , gdzie nawet nie kontroluje sie przeplywu finansow- jest fundusz koscielny.
Dzisiaj mozna smialo powiedziec (fakty mowia za siebie )- ze instytucja koscielna w Polsce jest tak bogata, ze ma wielka szanse wyprzedzic skrab panstwa , patrzac z punktu widzenia posiadania majatkow.
Ten szalenczy proces nadal trwa.
Na temat moralnosci kosciola katolickiego,bezkarnej pedofilii wypowiadalem sie juz niejednokrotnie !
Taki jest obraz naszego kraju.
Komu zawdzieczamy dominacje i absolutna wladze instytucji koscielnej , ktora od
ponad trzydzistu ingeruje i ma ogromny wpyw na polityke naszego panstwa- nie musze chyba juz przypominac !

Agata, co powiesz, na temat ks. Janika, pralata Jankowskiego, ktory z cokolu spadl, biskupa Wesolowskiego- czy to tez jest szukaniem sensacji- czy moze jednak nalezy fakty nazywac po imieniu ?
Dzieki takim jak ty i podbnie wyrazajacym poglady w temacie, koltuneria w tym kraju ma sie jeszcze dobrze !

Dwie osoby, którzy zgodnie z oficjalną historią przyczynili się najbardziej do upadku komuny, Lech Wałęsa i Jan Paweł II. Pierwszy oskarżany o współpracę z SB, drugi o krycie pedofilów. Jak te sprawy mają wpłynąć na ich ocenę co zrobili w latach 80? Czy można to rozdzielać?

Ludzie zrozumcie że Jan Paweł nie urodzil się Papieżem tez chodził do pszedszkola do pdstawówki do wyższych szkół i wadomo jak każdy z nas podpatrywał może nawet się podkochywał w koleżnce w sąsiednij ławce jak każdy nastolatek z nas a powalanie to na pewno było po 25 roku życia

Kazik, zyjemy w kraju swieckim i jestesmy krajem swieckim i to co ty i twoj kosciol nazywa grzechem w normalnym kraju nazywa sie przestepstwem !
Nigdy w tym kraju nie bedzie normalnie, poki ksiadz na zagrodzie- bedzie mowil (co ma robic ) wojwodzie ! Jesli nie dokona sie rozdzialu kosciola od panstwa- to bedzie w tym kraju jeszcze gorzej ! Historia pokazala nie raz jaka kosciol szkodliwa role w niej odegral i teraz jest identycznie ! Czcij tych swoich bohaterow- koscielnych , ale pozwol innym zyc normalnie !
Twoj kosciol- twoja wiara-. wiec utrzymuj go ze swoich podatkow !


AndrzejW, nie kompromituj sie swoja wypowiedzia , gdzie napisales : "Jedynym wzorem w oczach świata są w chwili obecnej 3 osoby o których świat pamięta. Osobami tymi są Fryderyk Chopin, Jan Paweł II oraz Lech Wałęsa " !
Czy wedlug twojej interpretacji inni Polacy byli mniej slawni na Swiecie, tacy np. jak: Marie Skłodowska Curie, Witold Gombrowicz, Czeslaw Milosz,Hernyk Sienkiewicz, Stanislaw Reymont,Stanislaw Lem,Roman Polanski.... -czym oni ustepuja tym trzem osobistosci,ktore ty wymieniles.
Zadam tobie pytanie, co uczynil dobrego dla Swiata papiez J.P.II?
O ile wiem osoba ta budzi wsrod ludzi (nie zwiazanych z wiara katolicka) bardzo rozne emocje lub wcale ich nie wzbudza.
Natomiast dziela dokonane przez nasza rodaczke Marie Skłodowska Curie (wraz z mezem)- zna caly Swiat ,poniewaz swoimi wielkimi odkryciami w dziedzinie fizyki i chemii pani Sklodowska uczynila bardzo wiele dla ludzkosci- czy papiez moze poszyczcic sie podobnymi zaczytnymi osiagnieciami ?
Osobistosci takiej jak Fryderyk Chopin (ktory byl w polowie Francuzem) nie kwestionuje, ale Walesa?, ktory pelniac role prezydenta byl posmiewiskiem, a na arenie miedzynyrodowej komrpomitowal nasz kraj i osmieszal-niestety !

Księżą chętnie cytują przypowieść o kuszeniu Jezusa na pustyni. Który z nich (z nas) potrafi oprzeć się tym wszystkim bogactwom które oferuje zły za jeden gest. Ach te piękne pałace, władza, wygody, praca. która nie grozi bezrobociem, ładne szaty, jedzonko, służąca, która wypierze brudne ciuszki, ochronka prawna itd. No i te owieczki, które można podstrzyc, popędzić gdzie się chce, przerobić na jedzonka albo zajść od zadu.
Na tronie watykańskim jak głoszą przekazy historyczne na przestrzeni dziejów zasiadały całkiem nietuzinkowi namiestnicy.

mieszkanaka, wielkie brawa! Takich ludzi potrzebuja nasz kraj, madrych i samodzielnie myslacych !!

Do Baśka swietna, bardzo wymowna i doza ironii wypowiedz.

kabi- "powalanie to na pewno było po 25 roku życia"- co to jest powalanie w tym kontekscie?
Powolanie masz ma mysli? W takie bzdury jak powolanie, wierza tylko ludzie majacy bujana wyobraznie na tle religii katolickiej !

Prawda boli. To są fakty. Nikt tego nie wymyślił. Czas zająć się zakłamanym kościołem

Sratetate całeżycie ludzie wiedzieli że ten Watykan i jemu podlegli to wylęgarnia pedofili i wuj z tym zrobili bo co można zrobić dla jednej z największej frakcji politycznej na świecie

Największą krzywdę JPII robią obecnie hierarchowie kościoła, którzy dla korzyści materialnych pozwolili polityce wejść do kościołów. Mojej wiary w Boga nie zachwieje prawda o człowieku, który funkcjonował w określonych warunkach politycznych. Prawda boli, ale jest konieczna do dokonania oczyszczenia. Trzeba przyjąć do wiadomości, że Karol Wojtyła nie był ideałem, ale jego zasługi dla jedności świata, pokoju i wolności są tak ogromne, że należy mu się chwała i cześć. Papież Jan Paweł II nie chciał, by stawiano mu pomniki, bo miał świadomość własnej niedoskonałości. Chciał, by wierni byli dobrzy dla innych ludzi i świata, który ich otacza. Wielu powołuje się na autorytet JPII, ale równocześnie nie przeszkadza im to w kłamstwie, bogaceniu się kosztem innych, dzieleniu ludzi na lepszych i gorszych. Niech Bóg ma nas w swojej opiece.

Kosciol to fundament ludzkości tak jak rodzina jest świętością kto tozwala rodzinę czy się rozwodzi czy zdradza ma ponieść karę o której w swoich naukach mówił Jan Paweł drugi autorytet młodych ludzi uczmy się żyć po katolicku dzielmy się chlebem

Zgadzam się z ''ja''.Chcę dodać ,że KRRiT -w której PiS ma zdecydowaną większość- może zbadać czy audycja była rzetelna i ewentualnie nałożyć karę na stację. Natomiast wzywając ambasadora USA polski rząd ośmiesza się , bo chyba nie wie , że tam władza nie mianuje szefów telewizji.

Mowa, zalosne sa twoje slowa i jakze puste ! Czy ty uwazasz ,ze wszycy musza byc wznawcami twojej wiary ? Dlaczego ? Jestemy krajem demokratycznym !

Mam takie pytanie, Dlaczego jest tyle religji, muzlmanie i katolicy z rozancem w reku. W jednych religiach kaplani sa zonaci i maja dzieci ALE utrzymuja sie z pracy zawodowej, a posluge religijna prowadza chartatywnie nie mieszkaja w palacach tylko w normalnych domach jak wszyscy. I tam nie ma pedofili, przynajmiej nie slychac. W USA sprawa pedofili ksiezy katolickich byla glosna i koscol musial zaplacic miljonowe odszkodowania i nikt nie lamentuje z tego powdu ze zbiednieje. To wyglada tak jak zlapac zlodzieja w jednym miescie, to zamiast kary wiezienia przeniesc do innego miasta. To tak robi sie z ksiezmi, dopuscil sie pedofili to przeniesc do innej parafi. To ma byc prawo i sprawiedliwosc sprawiedliwosc. Cywilne osoby karac wiezieniem a ksiezy nie wolno. Nikt nie kwestinuje zaslug Jana Pawla 2, ale krycie pedofili to nie jest zgodne z wiara w BOGA. Bo ksieza powinni chronic dzieci przed pedofilami i zapobiegac. Jeszcze jedno dlaczego w panstwach katolickich dzialaja mafie z ktorymi ciezko jest walczyc na to nie ma odpowiedzi.

Cenzura panuje na e-grajewo, gdzie ta wolność słowa, gdzie ta demokracja. Proszę zamieścić mój wcześniejszy wpis, nikogo nie obraża tylko prawdę pokazuje jaka jest obłuda i podwójne standardy tej ebesckiej stacji, która paszkwil wypuściła.

Król Europy D.T. nie obrazasz?, a nazwajac telewzije "esbecka stacja "- nie przedstawiajac dowodow- czym nazywasz- kompementem ?

I tego się obawiałem. Sejm przeszedł sam siebie. Może należy wprowadzić ustawę kto będzie podważał świętość JP II podlega odpowiedzialności karnej np 2 lata za kraty? Może potem idźmy dalej, za krytyczne wypowiedzi przeciw władzy 2 lata za kratami. Tak jak w Rosji, kto mówi o wojnie w Ukrainie i agresji Rosji - za kraty.

Jeżeli wiedział i tuszował ,to nigdy,ale przenigdy nie powinien zostać świętym.Siemanko Grajewo !

Szymon, twoja ironia, jak tak dalej będzie, może stać się faktem. Według mnie, jakie znaczenie może mieć uchwała podjęta przez ludzi, którzy ciągle mijają się z prawdą i rujnują kraj i godność narodu, o który tak walczył Jan Paweł II.

Ja - J.P. II wlaczyl o "godnosc " i dobrobyt - ale kosciola katolickiego !
Tacy ludzie jak ty z klapakami na oczach przyczyniaja sie do katastrofy i ruiny tego kraju !
Co ty nazywasz prawda i godnoscia narodu i w jaki sposob wygladala ta walka JP-II o te wymyslone przez ciebie ideologie? !
Czy mam byc dumny z tego , ze system jaki stworzyla nam skrajna prawica jest bardziej zblizony do krajow ismanskich niz do demokratycznej Europy? Prosze wytlumacz mi na czym polega dobro milosciwie panujacego nam kosciola? , ktory od ponad trzydzistu lat grabi majatki pnastwowe , czuje sie bezkarny i decyduje i nakzauje o tym jak mam zyc- nie pytajac mnie o to, czy jestem katolikiem czy nie, mimo iz w zapisie konstytucyjnym jestemy panstwem swieckiem !

Już dawno mówili w telewizji że Dziwisz i papież wiedzieli ale to było gdy był papieżem

Jan 102 , niedokładnie przeczytałeś tekst ''ja'' i powinieneś przeprosić go za obrażliwe słowa. JP II działał na rzecz pokoju na świecie , nawiązał dialog z największymi religiami .Upominał się o prawa człowieka i jego godność ,mówił u nas , ''nigdy jeden przeciw drugiemu''. Inną kwestią jest ,że wielu księży nie postępuje zgodnie z naukami Jana Pawła II,Benedykta XVI, Franciszka . Byli też inni papieże, którzy prowadzili mediacje między zwaśnionymi krajami katolickimi. Ta audycja- o dziwo - jest na rękę rządowi,bo na kilka dni , a może tygodni , przykryła afery w NCBiR .

Obywatel L, swietnie ze ty przeczytales tekst ja dokaldnie i wszystko rozumiesz. Dziekuje za sugestie dotyczace przeprosin ! Nie przesadzaj prosze z tymi misjami pokojowymi JP-II. Zapoznaj sie najpierw co spowodowal papiez i jakie byly skutki jego wizyt w Jugoslawii, Afryce i Ameryce Poludniowej, gdzie po jego odwiedzinach doszlo do konfiktow.
Jeszeli nie masz pojecia o faktach, chetnie porusze glebiej ten temat.

Natommiasto odnoscnie skandalu zwiazenego z pedofilia, mam pytanie, czy slaszales o biskupie Wesolowskim( i jego "misjonajrskich " wyprawach ) ,ktory byl bardzo blisko zwiazany z papiezem ?- jesli nie- to nie mam wiecej pytan !
Napisales co na temat walki papieza o prawa czlowieka, skutki tych "walk" i nauczania milosci do bylizniego w duchu religii widac bardzo wyraznie w tym kraju i, gdzie najwieksze (
biskup Jednaraszewski ) autorytety sieja nienawisc, a mniejszosci seksualne nazywaja "teczowa zaraza" !
Po co siegac do przykladow do usprawiediwienia tego co sie dzieje teraz a , ktore nie rozwiaza nigdy problemu podwojnej moralnosci , obludy, zaklamania instytucji koscielnej.
To co wyprawia kosciol katolicki w naszym kraju bylo by nie dopuszczalne , wrecz kary godny w kazdym innym normalnym demokratycznym cywilizowanym kraju !
Prosze nie probuj mi wmowic ,ze to co napisalem , nie jest efektem nauk papieskich i systematycznego wpajania ich tzw. "generacji papieskiej " !

Teraz PIS ?pojedzie? na całego. Kto podważa świętość JPII ? największego Polaka? ten nie jest Polakiem i działa przeciw Polsce. Jest zdrajcą, lewakiem, zaplutymi karłem reakcji . Tylko PIS stoi murem za JPII, tylko my jesteśmy ? prawdziwymi? Polakami. Tylko na nas trzeba głosować. Tak teraz będzie przebiegała kampania PiS. W ten sposób da się przykryć wszystkie miliardowe przekręty, następne miliony dla o. Rzydzyka, bo przecież Kościoł jest atakowany. ? Oni? chcą zniszczyć kościół, rodzinę, Polskę.

Widac po niektorych komentarzach, ze moc wadowickich cudowtworyczych kremowek ma ciagle silne dzialanie.
Do , Obywatel L, do kogo przemawial twoj papiez , cytuje ? " Upominał się o prawa człowieka i jego godność ,mówił u nas , ''nigdy jeden przeciw drugiemu''. i ktorzy uczniowie wyniesli cos dobrego z jego nauk ?
Czy w Polsce najlepszym przykladem i dowodem tych papiezowskich
nauk o ktorycj piszesz dot. praw czlowieka i jego godnosci nie jest wysoki plot na granicy z Bialorusia. Zdaje sie ,ze te wszystkie dialogi i nauki- przyniosly odwrotne efekty , poniewaz wiecej jest podzialow - niz jednosci w spoleczenstwie- jak myslisz komu zawdzieczamy takie nastroje i podzialy ?....- zgnilej Unii, Tuskowi,Niemcom, Zydom, komunistom, parszywym mordom, narodowi slaskiemu, teczowej zarazie, gorszemu sortowi - czy to oni sa winni temu co sie dzieje w tym kraju !

Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to że teraz ludzie modlą się za Jana Pawła i w intencjach opamiętania się tych którzy śmieli coś złego powiedzieć na świętego papieża. Katolik powinien po reportażu oburzyć się krzywdą dzieci molestowanych przez księży a nie Tym że sie o tym mówi. Wierzący modlić się powinien za te dzieci bezbronne w pierwszej kolejności, te skrzywdzone i te które w dorosłym życiu sobie nie poradziły i niejednokrotnie popełniły samobójstwo. Widać komuś się wiara z sektą pomyliła ...

Obywatel L- komu zawdzieczamy, jesli nie papiezowi i kosciolowi kat. to, ze jestesmy swietna imitacja panstwa wyznaniowego? Prosze wypowiedz sie szerzej w temacie i oswiec mnie, kto za tym stoi?

Od instytucji Kościoła przede wszystkim powinna być wymagana prawda.Bardzo szanowałem i szanuję Jana Pawła II, Polska dużo jemu zawdzięcza, dlatego dla Jego dobrego imienia powinno się to wyjaśnić.
Smuci mnie to, że w kościele grajewskim brzydko wypowiada się na temat TVN, modli się za Jana Pawła , a nie modlono się za ludzi pokrzywdzonych przez Kościół oraz za tych co krzywdzili. Przekaz jednostronny.

Marek, i inni zdecyduj sie - jestes za kosciolem i JP-II- czy nie? Nie rozumiem , jak mozna krytykowac kosciol, chwalac papieza, przeciez on byl zwierzchnikiem jego i w pelni odpowiedzialny za to co mamy w tym kraju !
Boze(nie katolicki) co si musi wydarzyc , zeby ten narod otworzyl oczy (?) !
Wroc do historii i zapoznaj sie z (b.szkodliwa) rola kosciola- zaczynajac edukacje od rozbiorow Polski - zdrady biskupow,ktorzy zasiadali podczas ratyfikacji ! Glowa mnie boli od infantylnych kretynskich i chwalebnych wypowiedzi na chwale kosciola.
Szanowni wierni katolicy,prosze mi powiedziec i precyzyjnie wytlumaczyc, jak mozna podzielic fakt, ze krytkujecie kosciol, chwalicie papieza(ktory jest wspolodpowiedzialny za to co mamy w tym kraju), ktorego misja uformowala nasz kraj przez wiele lat do tego stopnia,ze stalismy sie krajem wyznaniowym ??

Przeczytałem wszystkie wypowiedzi i :
Ubawiłem się nie ma co.
Państwo nie powinno być sponsorem kościoła. Watykan jest sam z siebie bogaty, no ale nie o tym . Każdy siedzący tak wysoko jak namiestnik piotrowy ma świadomość co w trawie piszczy . Miast brać się za łby za to czy wiedział czy nie . Lub co zrobił czego nie . Znajdźmy sobie wroga zewnętrznego , z poza kręgu kulturowego . Bo w innym wypadku sami się po zażeramy.

Do Jan 102, Elo i Ali. ''Nigdy jeden przeciwko drugiemu '', słowa te JPII powiedział w Gdańsku w 1987r. W innej homilii mówił ''różne drogi prowadzą do boga''. Nie pisałem , że JPII walczył , lecz ''działał''. O Wesołowskim słyszałem , ale nie wiem , że był bliski JPII. O skutkach wizyt w Jugosławii itd. nie wiem . Słowa wygłoszone w Gdańsku trafiły do umysłów wielu Polaków . Niektórzy zapamiętali je ,mam na myśliT. Mazowieckiego, J .Olszewskiego , J.Kuronia ,księża; Życiński ,Pieronek ,Ryś, Nowak i napewno wielu innych. Problem tkwi w tym, że moim rodakom łatwiej jest postawić pomnik JPII ,niż codziennie zachowywać jego nauki. Wydaje mi się ,że JPII był patronem bezkrwawej zmiany władzy i ustroju w 89 roku ,a to jest plus. Nie można obwiniać papieży za wszystkie grzechy księży i świeckich katolików. Odnośnie muru-papież Franciszek powiedział ,''Chrystus jest uchodżcą''. Przypomnę , że wywiezienie dzieci z Michałowa do lasu jest hańbą dla polskiego rządu , i dla wszystkich, którzy to aprobują. Natomiast podziały w naszym społeczeństwie zawdzięczamy graczom politycznym, którzy dla własnych korzyści świadomie wzbudzają w ludziach najniższe instynkty. To, że w naszym kraju ,zwłaszcza na prowincji, księża popierają aktualną władzę-ze względów ekonomicznych-nie można winić papieży. Świadomi katolicy powinni to krytykować . Muszę pisać treściwie ,bo na komputerze pisze wolno. Historii kościoła nie można zaczynać od XVIII wieku .

obywatel L, hurtowe odpowiedzi dajesz ? Nic nie udowodniles swoja wypowiedzia niestety - brak merytoryki mowi wszystko za siebie.
Strasznie duzo watkow namieszales tutaj i nie wiem wlasciwie do ktorego z nich mam sie odniesc? Czy twoje wywody sa usprawiedliwieniem , czy potwierdzeniem tego, ze Polska stala sie krajem kultu religijnego, ktory sie pielegnuje od ponad trzydziestu lat, Nie wmowisz mi chyba,ze jest to wina krasnolutkow, a nie kleru , ze kosciol jest upolityczyniony , wypasiony, szalenie bogaty i bezkaryny?
Wymieniles niektore w swoim wpisie niektore miernony polityczne(zabraklo pani Suchockiej), to jeszcze jestem zrozumiec, ale Pieronka ?? Dodaj jeszcze do kompeletu pralata Jankowskiego i bedzie prawie komplet "bohaterow" , ktorzy przysluzyli sie miedzy innymi do tego, ze nasz kraj wzial slub kosciolem katolickim, wiazac sie umowa szalenie niekorzystna, jaka jest Konkordat z kosciolem. Umowe ta osobistosci ze owczesnego swiata politycznego skrajnej prawicy , ktore wymieniles poparly z calym sercem- ten "pakt ", ktory daje kosciolowi nieograniczone przywileje- a Polsce same straty- niestety !
Podzialy w spoleczenstwie zawdzieczymy nie tylko garczom politycznym, ale rowniez kosciolowi , jego polityce i propagandzie nienawisci- za ktora uprawia do wielu lat i za ktora jest odpowiedziany(bojowki bakiewiczowskie nie moga byc pomylka i sa dobrym przykladem tego czego kk naucza w tym kraju)- uzywajac takiej mowy powszechnie i tradycjnie . Nie slyszales o pieknej mowie milsci , jednego z wielkich autorytetow kosciola katolickiego w Polsce, biskupa Marka Jedraszewskiego, ktory przemawiajac , uzyl pieknych oceniajac swoich bliznich , a dotyczyla ona mniejszosci seksualnych (LGBT) !
Szanowny biskup, autorytet moralny katolikow , szacowny Metropolita krakowski mowił o ideologii LGBT, w nastepujacy sposob : "podobnie jak inne ideologie, czerwona, bolszewicka czy hitlerowska, to są ideologie, czyli pewne programy skierowane do naszych umysłów, do naszych serc, po to żeby doprowadzić nas do zupełnie nowego odczytania siebie i świata i naszego przeznaczenia".

Dla mnie za obaleniem komunizmu, nie stoi niestety - polski prosty chlop- elektryk- marionetka kosciola katolickiego wybrany celowo na prezydenta i jego skoki przez plotki- tego tez nie dowodza, Rowniez wielkie slowa papieza gloszone - to tu - to tam- nie sa przyczyna upadku komunizmu !
Wiem , ze to co teraz napisze , moze wywolac fale hejtu, ale mnie jest wszystko jedno.
Jedyna i najwazniejsza osoba, ktora odegrala decyduja role w obaleniu komunizmu, byl Michail Gorbaczow i jego pieredstrojka. Gdyby nie ten wielki polityk, ktory swoja polityka rozbil ZSRR, to Walesa moglby skakac przez polotek dobrych pare lat bez wiekszych efektow... o wielkich mowach papieskich, nie bede sie juz wypowiadal !
Naszszescie ja ich nie sluchalem i nie mam wypranego mozgu !
Czcij tych swoich bohaterow, nikt ci tego nie broni, historia kiedys ocenie jaka role odegral kosciol po przejeciu wladzy przez solidranosc i kler i odziedziczeniu majatku po komunistach- ktory bezlitosnie byl trwoniony , brutalnie grabiony i rozprzedawany !

obywatel L... z twojej gadki szmatki, wynika ,ze nic nie wynika, ze kosciol jest nie dobry, ale jednak nie jest zly.. ze za jego grzechy nie nalezy obwiniac "walaczacych" lecz "dzialajacy" w w imieniu . nie wiem czego "papierzy" ! Masz racje te "dzialania" przyniosly b. skuteczny i owocny skutek dla kosciola ! O jednym( Weslolowskim ) nie slyszales, o drugiej kwestii nic nie wiesz (o magicznych dzialaniach przemowien pokojowych na Swiecie JP-2)- to moze ile lepiej dla ciebie-ale dla Polski- to jest tragedia! Co zachowales i wyniosles ty i twoi rodacy (lepszego sortu) z nauk twojego papieza- prosze wymien, czym sie one cechuja i jaki pozytwyny wplyw maja one na obecna sytuacje w kraju ?
Jak myslisz, czy twoje poglady popiera lepszy, czy gorszy sort- stworzony przez prawdziwych katolikow- chrzescijan na kanwie tej wiary i na watrosciach gloszonych przez twoje idealy; ktorych ja sie osobiscie brzydze?

Zalatuje komunizmem i masonerią.
wszyscy albo większość wie, że na wojnie zabijani są niewinni ludzie i ani Sikorski ani Trump, ani Kowalski ani Borawski nic z tym nie robią.
Spójrz na siebie patrz co robisz u siebie w domu dla sąsiadów, jak kradniesz w pracy i płacisz w kościele za ślub czy jeszcze inne przedstawienia które odstawiasz a 100 osób które w tym czasie jest w tym kościele patrzy na ten cyrk i nic nie reaguje. Oki to przyjaciele to im nie wypada ale podczas chrztu jest wiele obcych osób, które wiedzą, że zabiłeś, cudzołożyłeś kradłeś i też nic.
Czemu nikt nie reaguje jak zabijają dzieci, dopuszczają się rozpusty twoje dzieci, jeszcze przecież płacisz im za mieszkanie, kradniesz w pracy i jesteś dumny bo jeszcze możesz to sprzedać znajomym, oni też się cieszą bo taniej kupią masło, paliwko, rybkę. oczerniasz innych albo wyzyskujesz, albo tez zmuszasz do nierządu, ale co ty jesteś szefem masz władze i forsę to wolno.
LUDZIE niech każdy zajmie się sobą, swoim sumieniem, zachowaniem. A jak już to ogarniesz to bierz się za rodzinkę i takim sposobem szybciutko naprawimy ten świat.
Trzymam za was kciuki.

Starałem się dać odpowiedzi na wszystkie pytania ,jeśli potrafiłem.Ponieważ pisze wolno, dlatego hurtowo i b. zwiężle, wręcz hasłowo. Z tego powodu moje teksty trzeba czytać powoli, a nawet kilka razy. Nie daję prostych odpowiedzi ,chcę zwrócić uwagę ,że nie można człowieka lub całej grupy ludzi jednoznacznie zaszufladkować. Moja mama -niewykształcona kobieta i sybiraczka-powiedziała kiedyś ''różni są Rosjanie i różni Polacy''. Zgadzam się, że byli księża, których nauki doprowadziły do zbrodni , ale też byli i są tacy którzy zajmowali i zajmują się chorymi lub bezdomnymi. Niektóre zakony niosły oświatę ,uczyły rolnictwa i zajmowały się działalnością dobroczynną, i zajmują się. Wymienieni przeze mnie politycy i księża nie należeli do skrajnej prawicy, a dodanie do nich księdza Jankowskiego byłoby obrazą dla nich. Zgadzam się ,że największą rolę w obaleniu żelaznej kurtyny odegrał M.Gorbaczow. Nie należę do ''lepszego sortu'', chcę bardzo, żeby po najbliższych wyborach można było rozliczyć wszystkich, którzy złamali prawo. Ugodowym językiem chcę namawiać moich rodaków do poprawiania naszego kraju.

obywatel L, nikt niczego nie szufladkuje. Ich chociaz bym czytal twoje wypowiedzi kilkanascie razy, procz ogolnikow i c niczego sie w nich nie doszkam. Moze ty powienienes jednak zaczac czytac ze zrozumieniem, byc moze wtedy pojmiesz, ze pisze o konkretnych ludziach zwiazanych z koscilolem i poruszylem temat dotyczacy wielkiech dokonan JP-II oraz ich skutkow. Udzielaja sie tobie coraz to nowe watki niezwiazane z tematem , dotyczace Rosjan. Skup sie prosze na merytoryce w dyskusji zamiast dawac dobre "przyklady" dobroczynnego kleru. Odpowiem tobie w poobny sposob , Niemcy tez uwazali, ze nie wszyscy bli zbrodniarzami i , ze nie kazdy popieral polityke Hitlera, lecz jakie byly tego skutki, powinienes wiedzic z niezybt historii.
Zacznij edukacje od inkwizycji, to moze przejrzysz na oczy i zrozumiesz, ze w historii naszego kraju, ingerencja kosciola w polityke niasla za soba zla i hanbe i nic tutaj nie sa w stanie zmienic "niektorzy" wywodzacy sie z kleru, a ktorych wyjmujac ze swojej szufladki- nie wyszczegolniles .Proba wysuwania argumentow przez ciebie poprzez wyszczegolnianie oglolnikowych tzw. dobrych "niektorych" dzialan zwiazanych z instytucja kosciola na rzecz naszego kraju, jest kompromitacja i niczego tutaj nie dowodzi ! Do jakiej frakcji politycznej nalezeli wymienieni przez ciebie politycy i ksieza? Czy w wedluag ciebie w tamtych czasach nie odprawiano jeszcze modlow i nie wieszano krzyzy gdzie popadlo? O ile pamietam od 1989 roku bylismy totalnie zdominowani przez religie katolicka,a to co teraz sie dzieje, kazdy myslacy czlowiek potrafii zauwazyc !
Faktycznie starasz sie odpowiedziec, to nalezalo by uznac za fakta, ale ze na wszystkie pytania? Obawiam sie, ze temat ciebie dalce przerasta, by moc polgebic go, nalezalo by wykazac sie zdecydowanie glebsza wiedza,a nie fraezologia,ktora niczego konkretnego nie wnosi do tematu !

obywatel L, co oznacza pisac "wręcz hasłowo? Nigdy nie spotkalam z tak egzotycznym terminem w jezyku polskim? Byc moze to jest jeden z wielu powodow ,ze jezyk ktorym tutaj operujesz jest tajemniczy ,zrozumialy wylacznie dla ciebie. Moze zacznijmy pisac grypsem, wtedy nikt z z nas (po wielokrotnym czytaniu tekstu) nie bedzie wiedzial o co chodzi ! Z tresci twoich wypowiedzi wynika, ze jednak nie posiadasz zbyt wielkiej wiedzy.

Ludzie zastanówcie się o czym piszecie? Zatajanie pedofilii nazywacie tylko grzechem? Bronicie kleru, bo oni biedni muszą opierać się grzechowi pedofilii? Według mnie wykorzystywanie bezbronnych dzieci jest najgorszym co może zrobić dorosły. Nie wiem jaka jest prawda co do JP2 być może nigdy się nie dowiemy, ale według mnie żadne zasługi, czy tam cuda nie są wstanie NIKOGO obronić za tak ohydne czyny względem dzieci. Nie ważne czy jest pedofilem, czy "tylko" to zatajała. Taka osoba nie jest godna nazywać się świętym, nawet nie można jej nazwać człowiekiem. Mam nadzieję, że wszystkie te oskarżenia są jedynie pomówieniami - tego sobie i wam życzę. Pozdrowienia

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.